خانه » اخبار » بزرگ شدن ماه در دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵

بزرگ شدن ماه در دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵

۲۴ آبان ۹۵ ماه را در بزرگترین حالت خود ببینید

کره ماه, تغییرات ماه در 24 آبان, نزدیکترین فاصله ماه به زمین 24 آبان 95, اخبار نجوم 24 آبان 95, بزرگ شدن ماه 24 آبان 95, اخبار نجوم سال 95, علت بزرگ شدن ماه در 24 آبان 95

اگر شب ۲۴ آبان به آسمان نگاه کنید، متوجه خواهید شد که ماه از همیشه بزرگ‌تر و روشن‌تر است.

به گفتۀ دانشمندان، ماه در این تاریخ از هر زمانی در ۶۸ سالِ گذشته، بزرگ‌تر به نظر می‌آید و بزرگ‌ترین مـاه از ابتدای قرن ۲۱ تاکنون است.

حتماً سعی کنید نگاهی به مـاه بیاندازید چون تا سال ۲۰۳۴ احتمالاً ماهی به این بزرگی نخواهید دید.

زمانی که ماه در حالت بدر و نزدیک‌ترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد، بزرگ‌تر و درخشان‌تر به نظر می‌آید. ابرماه یا «سوپرمون» که معمولاً هر ۱۳ مـاه یک‌بار رؤیت می‌شود، اغلب ۱۴ درصد بزرگ‌تر و ۳۰ درصد روشن‌تر از ماه معمولی دیده‌می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است این ابرماه در قارۀ آسیا ساعت ۱۷:۲۲ در تهران، ساعت ۱۹:۲۲ در هند و ساعت ۲۱:۵۲ در هنگ‌کنگ در بهترین حالت برای دیده‌شدن قرار دارد.

یک ماه پس از این ابرماه فوق العاده، در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) ابرماهی دیگر قابل رؤیت خواهد بود.

اما این ابرماه مردم را از فرصت دیدن بارش شهاب‌سنگ جوزایی که کانون تمرکز آن در صورت فلکی جوزا به نظر می‌آید، محروم می‌کند.

بارش شهاب‌سنگ جوزایی همه ساله روی می‌دهد، اما امسال به خاطر نور بیشتر ابرماه، تعداد شهاب‌سنگ‌هایی که می‌توان دید، بسیار محدود خواهد بود.

ناسا می‌گوید ممکن است در ساعت اوج بارش، چند شهاب‌سنگ در آسمان رؤیت شود، این در حالی است که همه ساله هنگام این بارش، بیش از ۱۰۰ شهاب‌سنگ در هر ساعت در آسمان دیده‌می‌شود


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved