خانه » بیوگرافی » بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

با بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج کاربران عزیز سایت دلنا می توانید بیوگرافی پرهام مقصودلو را  همراه با جزئیات مشاهده کنید و …

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

پرهام مقصودلو (زادهٔ ۲۲ مرداد ۱۳۷۹ در گرگان) شطرنج‌باز ایرانی است که رکورد بالاترین ریتینگ تاریخ شطرنج ایران را در اختیار دارد. او در سن ۱۵ سالگی موفق شد در جام ستارگان در انزلی و عبور از ریتینگ ۲۵۰۰ عنوان جوان‌ترین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران را به خود اختصاص دهد.

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

زندگی شخصی پرهام مقصودلو

در یک خانواده فرهنگی پرورش یافت. پدرش کارمند بانک و مادرش معلم آموزش و پرورش است. یک برادر کوچکتر به نام رهام دارد که بر خلاف پرهام شطرنج را دنبال نمی‌کند. مقصودلو که یک دانش آموزی سمپادی بود تحصیلاتش را در مقطع دبیرستان به پایان برد.

زندگی ورزشی پرهام مقصودلو:

پرهام شطرنج را از نه سالگی شروع کرد اما پدرش متوجه استعداد پسرش شد و در همان سال او را در کلاس شطرنج نام‌نویسی کرد. آموختن اصول اولیه شطرنج نزد اولین مربی اش منوچهری باعث پیشرفت او شد و توانست ظرف مدت بسیار کوتاهی قهرمان استان شود. مقصودلو سپس به مسابقات کشوری راه پیدا کرد و در سال ۹۴ در حالی که در آستانه قهرمانی بود در نهایت پس از علیرضا فیروزجا و آرین غلامی روی سکوی سوم ایستاد،

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

بیوگرافی پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج

تعریف سوزان پولگار از پرهام مقصود لو

بعد از درخشش های فراوان مقصودلو، او مورد تمجید و ستایش یکی از بهترین های دنیا در این حرفه یعنی سوزان پولگار قرار گرفت. پولگار که خودش چهار بار قهرمان جهان شده برای پرهام نوشت: “بر این باورم که پدیده جوان ایرانی استاد بزرگ پرهام مقصودلو با حمایت و آموزش مناسب بزودی از ریتینگ ۲۷۰۰ می‌گذره و در آینده جزو ۱۰ نفر برتر دنیاست. مستعده و سختکوش با درک خوبی از شطرنج و دارای اعصاب پولادین.”

 

اوج درخشش مقصودلو

مسابقات مسترز در شارجه بود که با هزینه شخصی در آن شرکت کرده بود. هفت پیروزی پیاپی برابر بزرگان شطرنج دنیا باعث شد تا توجه جهانیان به درخشش نوجوان نابغه ایرانی جلب شود. پولگار اسطوره شطرنج بانوان جهان چندین و چند بار در توئیتر خود به عملکرد جادویی مقصودلو اشاره کرد. پرهام در شارجه در حضور ۷ سوپر استاد بزرگ (ریتینگ بالای ۲۷۰۰) با اقتدار قهرمان شد و ریتینگ خود را به به ۲۶۳۶ افزایش داد. از جمله دیدارهای او پیروزی با مهره سیاه برابر گاوین جونز انگلیسی، نویسنده کتاب “چگونه بر دفاع سیسیلی غلبه کنیم”، بود که اتفاقاً با همان دفاع سیسیلی شطرنج‌باز نامدار انگلیسی (ریتینگ ۲۶۷۵) را مقهور قدرت خویش کرد.

مقصودلو در مسابقات قهرمانی جوانان جهان شرکت کرد و توانست با ۹ پیروزی، یک تساوی و یک شکست به مقام قهرمانی برسد. تنها باخت مقصودلو در این رقابت‌ها در دور پایانی بود که عنوان قهرمانی اش مسجل شده بود. مقصودلو در این رقابت‌ها به لایو ریتینگ ۲۶۹۰ دست یافت. درخشش در این مسابقات پرهام را به جمع ۱۰۰ شطرنج باز برتر جهان رساند.

معافیت مقصودلو از سربازی

پس از این افتخارآفرینی یکی از مسائلی که مطرح شد، مربوط به موضوع سربازی این ورزشکار ۱۸ ساله بود. بر همین اساس فدراسیون شطرنج نامه‌ای را در این باره به وزارت ورزش و جوانان ارسال کرد و خواستار بررسی معافیت مقصودلو شد.

طبق آیین نامه اجرایی معافیت سرباز قهرمان، شطرنج یکی از رشته‌هایی است که اگر ورزشکارانش بتوانند در مسابقات قهرمانی جهان به مقام نخست برسند، از خدمت سربازی معاف خواهند شد. البته این قانون هیچ نکته‌ای درخصوص قهرمانی در رده سنی جوانان در هیچ رشته‌ای ندارد.

بیوگرافی پرهام مقصودلو, سن پرهام مقصودلو , عکس های پرهام مقصودلو, تعریف سلطات شطرنج از پرهام مقصودلو,پرهام مقصودلو چه کسی است ,جایزه پرهام مقصودلو ,پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج , جوایز استاد بزرگ شطرنج ,معافیت مقصودلو از سربازی


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved