خانه » اخبار » زمان دقیق ماه گرفتگی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵ در ایران

زمان دقیق ماه گرفتگی جمعه ۲۶ شهریور ۹۵ در ایران

در آخرین روزهای پایانی تابستان، ساکنان آفریقا، اروپا، بخشهای غربی آمریکای جنوبی، غرب استرالیا، آسیا و خاورمیانه امشب شاهد ماه گرفتگی خواهند بود که نوعی خسوف غیرمرئی یا نیم سایه است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این رویداد که با ماه کامل تقارن پیدا کرده و آن را کمی تیره‌تر نمایش می‌دهد، در ایران نیز قابل مشاهده خواهد بود. این تقارن بسیار رویداد نادری بوده و تا سال ۲۰۲۴ تکرار نخواهد شد.

طی این گرفت، ماه از میان بخش‌های بیرونی سایه زمین عبور خواهد کرد که باعث می‌شود کمی تیره‌تر از حالت عادی دیده شود. البته این رویداد با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست.

%d9ماه گرفتگی, ماه گرفتگی 26 شهریور, خسوف امشب جمعه 26 شهریور 95, زمان شروع ماه گرفتگی جمعه 95/6/26, تماشای ماه گرفتگی 26 شهریور در ایران

در مقایسه، ماه طی یک خسوف کلی از مرکز سایه زمین عبور می‌کند و سطح آن کاملا قرمز رنگ دیده می‌شود چرا که تنها میزان کمی از نور را که از میان جو زمین عبور می‌کند، دریافت می‌کند.

نوع دیگر ماه‌گرفتگی شامل خسوف جزیی است که در آن، بخشی از ماه از سایه زمین عبور می کند و قسمتهایی از آن در تاریکی فرو می رود.
رصد این رویداد حتی بدون استفاده از ابزار اپتیکی نیز ساده است.

%d9%85%d8ماه گرفتگی, ماه گرفتگی 26 شهریور, خسوف امشب جمعه 26 شهریور 95, زمان شروع ماه گرفتگی جمعه 95/6/26, تماشای ماه گرفتگی 26 شهریور در ایران

ماه گرفتگی نیم سایه در تهران در ساعت ۲۱:۲۴ جمعه شب آغاز شده، در ساعت ۲۳:۲۴ به اوج خود می‌رسد و در ساعت ۱:۲۴ بامداد شنبه پایان می‌یابد. از آنجایی که ماه کاملا در بالای افق قرار دارد، کل این خسوف قابل مشاهده خواهد بود.

زمان کلی این ماه‌گرفتگی ۳ ساعت و ۵۹ دقیقه است.


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved