خانه » بیوگرافی » زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

در زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی شما کاربران عزیز سایت دلنا می توانید با بیوگرافی یدالله صمدی را همراه با جزئیات مشاهده کنید و …

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

 

علت مرگ یدالله صمدی

امروز ۳ مهر ۹۷ یدالله صمدی از بین ما رفت به جایگاه ابدی شتافت علت مرگ او ایست قلبی اعلام شده بود در ادامه بیوگرافی او را بیان میکنیم

 

زندگینامه یدالله صمدی

یدالله صمدی متولد ۱۳۳۱ سن ۷۶  در شهر مراغه  به دنبا امده است کارگردان سینما اهل ایران است.

 

زندگینامه یدالله صمدی

یدالله صمدی فعالیت سینمایی خود را با فیلم «تختخواب سه نفره» از دستیار کارگردانی نصرت کریمی در سال ۱۳۵۱ آغاز نمود و در سال ۱۳۶۳ با ساخت اولین فیلم خود – مردی که زیاد می‌دانست -، ساخت اوّلین فیلم طنز پس از انقلاب را به نام خود سند زد و با همین فیلم برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سومین جشنواره فیلم فجر گردید.

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های آثار یدالله صمدی توجه به فرهنگ بومی آذری و استفاده از داستان‌های اصیل این سرزمین است که حاصل آن را می‌توان در فیلم‌های اتوبوس (۱۳۶۴)، ساوالان (۱۳۶۸)، دمرل (۱۳۷۲) و سارای (۱۳۷۶) مشاهده نمود.

که در این میان فیلم اتوبوس (۱۳۶۴)، به عنوان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های آن دوره نیز شناخته می‌شود. اما عرصه فعالیت صمدی تنها در این بازه محدود نمی‌شود. فیلم ایستگاه (۱۳۶۶) بی تردید یکی از بهترین تریلرهای روانشناختی سینمای پس از انقلاب می‌باشد و این فیلم به همراه فیلم نقطه ضعف اعلامی یکی از جریان‌سازان این ژانر در سینمای ایران بوده‌اند. ایستگاه علی‌رغم نادیده گرفته شدن از سوی داوران در جشنواره فجر به عنوان فیلم منتخب منتقدان و نویسندگان سینمایی در سال ۶۳ برگزیده شد.

صمدی در ادامه فعالیت‌های خویش دوباره به ژانر کمدی شهری بازگشت و آثاری چون آپارتمان شماره ۱۳ (۱۳۶۹)، دو نفر و نصفی (۱۳۷۰) و معجزه خنده (۱۳۷۵) را خلق کرد. فیلم آپارتمان شماره ۱۳، جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم و فیلمنامه را در سال ۶۹ از جشنواره فجر کسب نمود. وی در دهه ۸۰ نیز آثاری چون بانوی من (۱۳۸۱) و شهرآشوب (۱۳۸۴) را کارگردانی نمود.

وی در طیّ سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، سریال شوق پرواز را دربارهٔ زندگی شهید عباس بابایی، به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران برای شبکه اوّل سیما کارگردانی کرد و این نخستین تجربهٔ تلویزیونی او به‌شمار می‌رفت که با موفّقیت و استقبال چشم‌گیری مواجه شد.

وی همچنین به مدت سه سال (۱۳۸۰–۱۳۷۷) مدیرعامل خانه سینما بود و علاوه بر آن ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران را نیز بر عهده داشت.

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

زندگینامه یدالله صمدی + علت مرگ یدالله صمدی

فیلم های یدالله صمدی

پدر آن دیگری(۱۳۹۳)
هفت‌سین (سریال تلویزیونی) (۱۳۹۲)
شوق پرواز (سریال تلویزیونی) (۱۳۹۰–۱۳۸۶)
پدر آن دیگری (۱۳۸۸)_که به مرحله تولید نرسید.
کلانتری غیرانتفاعی (۱۳۸۷)
شهرآشوب (۱۳۸۴)
بانوی من (۱۳۸۱)
سارای (۱۳۷۶)
معجزهٔ خنده (۱۳۷۵)
دمرل (۱۳۷۲)
دو نفر و نصفی (۱۳۷۰)
آپارتمان شماره ۱۳ (۱۳۶۹)
ساوالان (۱۳۶۸)
ایستگاه (۱۳۶۶)
اتوبوس (۱۳۶۴)
مردی که زیاد می‌دانست (۱۳۶۳)شت.

 

امروز ۳ مهر ای بزرگ از دنبا رفته است امیدوارم مورد عنایت حق تعالی قرار بگیرد و زندگی ابدی راحتی داشته باشد

 

زندگینامه یدالله صمدی , علت مرگ یدالله صمدی ,یدالله صمدی,همسر یدالله صمدی,سن یدالله صمدی,فرزندان یدالله صمدی,علت اصلی فوت یدالله صمدی,یدالله صمدی کیست,کارگردان سریال شوق پرواز فوت کرد,


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved