خانه » اخبار » اخبار ورزشی » بیوگرافی و عکسهای زهرا نعمتی پرچمدار ایران در المپیک

بیوگرافی و عکسهای زهرا نعمتی پرچمدار ایران در المپیک

بیوگرافی و عکسهای زهرا نعمتی پرچمدار ایران در المپیک

زهرا نعمتی (7)

بیوگرافی : زهرا نعمتی (زادهٔ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۴) عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران است. وی نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی المپیک و پارالمپیک شده است.  او هم‌چنین، در ۲۹ می ۲۰۱۳ (۸ خرداد ۱۳۹۲) در مراسم کمیته بین‌المللی المپیک در سن پترزبورگ روسیه مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن از سوی «بنیاد بین‌المللی اسپورت آکورد» شد. حامی مالی زهرا نعمتی به مدت دوسال تا پایان مسابقات المپیک ۲۰۱۶ شرکت پترو آذرپاد می‌باشد.

زهرا نعمتی همسر «رهام شهابی‌پور» عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان مردان معلول ایران است. این زوج قهرمان، جشن عروسی خود را پس از دریافت مدال طلای زهرا نعمتی در دهکده المپیک لندن ۲۰۱۲ برگزار کردند.
عضویت در تیم‌ملی تکواندوی بانوان ایران
زهرا نعمتی، پیش از این، عضو تیم‌ملی تکواندوی بانوان ایران بود. وی پس از این که در سال ۱۳۸۳ در اثر سانحهٔ رانندگی ویلچرنشین شد به ورزش تیراندازی با کمان روی آورد.

زهرا نعمتی از ۱۲ سالگی تکواندو را آغاز کرد. پیشرفت سریع در تکواندو تا جایی ادامه پیدا کرد که به عضویت تیم ملی تکواندوی بانوان کشورمان درآمد. که زهرا دانشجوی رشته گیاه‌شناسی دانشگاه جیرفت است. سال ۸۳ زمانیکه قصد بازگشت از جیرفت به کرمان را داشت از بد حادثه در یک سانحه رانندگی به دلیل سهل‌انگاری راننده از ناحیه نخاع دچار آسیب دیدگی شد. آسیب دیدگی نعمتی در این سانحه در حدی بود که انتظار نمی‎رفت ورزش را دنبال کند اما ستاره بی چون و چرای ورزش ایران تسلیم معلولیت نشد و به ورزشکاری تبدیل شد که بعد از گذشت ۱۲ سال از سانحه رانندگی با دست‌هایش شگفتی‌سازی کرد و موفق به کسب سهمیه المپیک و پارالمپیک ریودوژانیرو شد. زهرا اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانسته هم در المپیک و هم در پارالمپیک کسب سهمیه کند.

این بانوی ۳۱ ساله همچنین در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن موفق به کسب مقام قهرمانی در ریکرو بانوان شد. زهرا نعمتی با کسب مدال طلای فردی و برنز تیمی در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن تبدیل به اولین زن ایرانی شد که در چنین سطحی از مسابقات مدال گرفته است.
زهرا نعمتی (3)

زهرا نعمتی در کنار همسرش رهام شهابی‌پور

نعمتی در کنار تیراندازی، مزون لباس عروس دارد که با علاقه فراوان این مزون را اداره می‌کند.

این بانوی کرمانی در مسابقات کسب سهمیه المپیک به میزبانی تایلند به عنوان نخستین ورزشکار معلول ایرانی سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را به دست آورد. او کمی بعد از آن هم با کسب امتیاز ورودی لازم دومین حضور متوالی خود در بازی‌های پارالمپیک را نیز قطعی کرد. این المپین و پارالمپین کرمانی محبوب کشورمان پرچم‌دار کاروان ایران در بازی‌های المپیک ریو شده و مدعی اصلی کسب نشان طلا در رشته ریکرو تیراندازی با کمان پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو است.

زهرا همسر رهام شهابی‌پور عضو تیم ملی تیراندازی معلولان ایران است. جشن عروسی خبرساز آنها در پارالمپیک لندن برگزار شد و در رسانه‌های بین‌المللی نیز بازتاب یافت. آنها این مراسم را پس از قهرمانی زهرا در دهکده المپیک برپا کردند.

زهرا نعمتی

به گفته پاک میون، سرمربی تیم ملی تیروکمان بانوی تاریخ‌ساز ورزش ایران از نظر تکنیکی در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برد و اگر در گذشته در مسابقات و تمرینات دچار استرس بود، الان دیگر مشکلی از این جهت ندارد و با آمادگی خوب روانی در ریو مسابقه می‌دهد.

پرچمدار کاروان ورزشی ایران در مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو از تاریخ ۱۸ الی ۲۰ مرداد ماه رقابتش را در دو تایم و از ساعت ۱۶:۳۰ و ۲۲:۳۰ در چهار چوب مرحله یک سی و دوم و یک شانزدهم آغاز خواهد کرد. رقابت‌های پارالمپیک هم بلافاصله بعد از اتمام بازی‌های المپیک پیگیری خواهد شد.
زهرا نعمتی

زهرا نعمتی ، پرچمدار کاروان ورزش ایران، در المپیک ریودوژانیرو بامداد روز شنبه ۹ مرداد (۳۰ ژوئیه) به همراه اعضای کادر فنی تیم‌های ملی تیر و کمان و تنیس روی میز راهی برزیل شد.

سایت دلنا برای زهرا نعمتی، نماد اراده و ایستادگی همچنین اسطوره ورزش ایران چه در پارالمپیک ریو و چه در المپیک ریو ۲۰۱۶ آرزوی موفقیت، سربلندی همچنین تاریخ‌سازی مجدد دارد.

 

  زهرا نعمتی (1)

زهرا نعمتی (2)

زهرا نعمتی (4)

زهرا نعمتی (5)

زهرا نعمتی (6)


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved