خانه » مذهبی » شهادت حضرت فاطمه از نظر اهل سنت | شهادت حضرت فاطمه از نظر شیعه

شهادت حضرت فاطمه از نظر اهل سنت | شهادت حضرت فاطمه از نظر شیعه

چرا شهادت حضرت فاطمه دو روایت دارد؟ چگونگی شهادت حضرت فاطمه از دیدگاه اهل سنت

در این مطلب از مجله دلنا قصد داریم تا شما را با واقعیات حادثه شهادت حضرت فاطمه زهرا آشنا کنیم و اینکه چرا اهل سنت و اهل تشیع نظرات و عقیده های متفاوتی در این مورد دارند، برای اطلاع از واقعیت این مطلب و پی بردن به حقیقت ماجرا پیشنهاد میکنیم با ادامه ماجرا همراه باشید.

 

شهادت حضرت فاطمه

شهادت حضرت فاطمه

 

نظر اهل سنت درباره شهادت حضرت فاطمه چیست؟

یکی از فقهای اهل سنت به نام عبدالعزیز نعمانی در این باره می گوید که اولین کسی که در مورد شهادت این بانوی گرامی اظهار نظر کرد و این شایعه را در میان مسلمانان باب کرد ، ابراهیم ابن سیار سرپرست و رئیس فرقه نظامیه بوده است و بر این باور است که گفته های او هیچ پایه و اساسی نداشته و کاملا یک داستان ساختگی می باشد .

همچنین فردی به نام شهرستان در کتاب ملل و نحل ادعا دارد که عمر خلیفه دوم اهل تسنن در روز موعود بیعت مسلمین چنان  ضربه ای بر شکنم حضرت فاطمه زهرا وارد می سازد که جنین ایشان در شکمشان سقط می شود و خود آن حضرت نیز چند روز بعد به درجه شهادت نائل می شوند.

فرد دیگری بنام ابن عبد ربه در کتاب العقد الفرید نوشته است که سه نفر به نامهای علی، عباس و فاطمه در خانه فاطمه نشسته بودند و ناگهان عمر از در وارد می شود و در حالی که از طرف عمر از طرف ابوبکر برای آنها پیام بیعت را آورده بود ، به آنان دستور بیعت می دهد و آنها را تهدید می کند در صورتی با ما بیعت نکنند مجبورم خانه شما را به آتش بکشانم. حضرت فاطمه نیز در خواب عمر می فرمایند که با امدی تا خانه ما را به آتش بکشانی ؟ عمر هم در جواب می گوید که دو راه در پیش دارید یا باید با ما بیعت کنید یا شاهد سوخته شدن خانه و کاشانه تان باشید.

هم چنین فقیهی بنام عمر رضا کحاله در کتاب خود تحت عنوان اعلام النساء بیان می دارد که به محض اینکه ابوبکر از مخالفان بیعت خود آگاهی یافت و محل اختفای آنها را نیز یافت ، در حالی که محل اختفای انها منزل حضرت علی بوده است ، عمر را مامور کرد تا به منزل حضرت فاطمه برود و عمر بلافاصله پس از رسیدن به خانه حضرت فاطمه فریاد کشید که ای کسانی که در خانه هستید برای بیعت بیرون بیایید. آنان نیز بیرون می آیند و عمر نیز اعلام می دارد یا به حکومت ابوبکر تن دهید یا خانه شما را با هیزم آتشینی که در دست من شعله ور است می سوزانم ، شخصی از مخالفان فریاد می زند که فاطمه در خانه است به خاطر فاطمه به ما رحم کن ، عمر نیز در جواب می گوید که چه فاطمه باشد و چه نباشد خانه را به اتش میکشم.

ابومحمد عبدالله بن مسلم بن قتیبه دینوری (معروف به ابن قتیبه)، در کتاب خود به نام «الامامه و السیاسه» تحت عنوان «کیفَ کانَت بیعه علی أبی طالب کرَّمَ الله وجهه» (علی کرم الله وجهه چگونه بیعت کرد) با ذکر سند از عبدالله بن عبدالرحمن انصاری روایت کرده که گفت: همانا روزی ابوبکر از عده ای که از بیعت با او سرپیچی کرده و نزد علی (ع) جمع شده بودند، سراغ گرفت. پس عمر را به دنبال آنها (که در خانه علی جمع شده بودند) فرستاد، پس آنها از خارج شدن از خانه خودداری نمودند، در این هنگام عمر دستور داد که «هیزم حاضر کنید» و خطاب به اهل خانه گفت: قسم به آن کس که جان عمر در دست اوست باید خارج شوید و الا خانه را با اهلش به آتش می کشم! شخصی به عمر گفت: ای اباحفض، آیا می دانی در این خانه فاطمه است؟! گفت: اگر چه فاطمه در خانه باشد! باز در همان کتاب جلد ۱ صفحه ۱۳ با ذکر سند آمده است: …پس از چندی که گذشت عمر به ابوبکر گفت بیا تا نزد فاطمه (س) برویم، چرا که ما او را به غضب درآورده ایم.

ایا حضرت فاطمه به شهادت رسید,چرا شهادت حضرت فاطمه دو روایت دارد,چرا تاریخ شهادت حضرت فاطمه مشخص نیست,چرا عمر حضرت فاطمه را به شهادت رساند,شهادت حضرت فاطمه چطور بود,چگونگی شهادت حضرت فاطمه,شهادت حضرت فاطمه چگونه اتفاق افتاد,شهادت حضرت فاطمه به دست کی بود


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved