خانه » بیوگرافی » علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی

در علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی شما کاربران عزیز می توانید جزئیات فوت حاج احمد اقوام شکوهی  قدیمی ترین نقاره زن امام رضا (ع) که یکی از بزرگترین مبارزان مشهد بوده است آشنا خواهید شد و …

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی

حاج احمد اقوام شکوهی قدیمی ترین نقاره زن حرم امام رضا در گذشت.

حاج احمد اقوام شکوهی امروز در مورخه ۲۲ آذر ماه به علت کهولت سن درگذشت.

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی

مرگ حاج احمد اقوام شکوهیعلت و دلیل اصلی مرگ قدیمی ترین نقاره زن حرم امام رضا

حاج احمد اقوام شکوهی یکی از مبارزان حرم رضوی بود که به مدت ۷۳ سال در این حرم به نقاره زنی صبح ها می‌پرداخت. ایشان در روز ۲۲ آذرماه به علت کهولت سن در ظهر در گذشت.

بیوگرافی حاج احمد اقوام شکوهی,عکس های حاج احمد اقوام شکوهی,مراسم حاج احمد اقوام شکوهی,حاج احمد اقوام شکوهی کیست

نقاره خانه متشکل از دو کلمه «نقاره» و «خانه» می باشد و به محلی که در آن «نقاره»می نوازند اطلاق می گردد.
به نقاره‌خانه «نوبت خانه» هم می‌گفتند و به نوازنده‌های نقاره «نوبت نواز» و «نوبت زن» نسبت داده می شود
مراسم نقاره نوازی که اکنون در مشهد برگزار می گردد، آیینی است پسندیده و به یادماندنی و نمادی مورد احترام که معرّف اعتبار، عظمت و شکوه حرم امام رضا علیه السلام و یادگار آیینی قدیمی می باشد که قرن ها قبل از رواج در اماکن متبرکه ی رضوی، در ایران و دیگر کشورها متداول بوده بنابراین تحقیق و بررسی در مورد تاریخچه ی این آیین کهن، مستلزم شناخت و مطالعه ی پیشینه و قدمت نقاره نوازی و نقاره خانه در ایران و جهان است.
نقاره نوازی در ایران و جهان از قدمتی بسیاری برخوردار می باشد. از روزگار باستان در ایران معمول بوده است.

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی
مستندات تاریخی از قبیل نوشته های متون قدیمی، گزارش های سفرنامه نویسان، وجود مکان هایی با نام نقاره، نقاره خانه، نقاره چی محلّه، نقاره خوان، نقاره کوب، نقاره ناوکش و … در فرهنگ آبادی های ایران ، و مزار پیر نقاره خانه در نزدیکی خواف، تپه ی نقاره خانه در گناباد، برج کوچک نقاره خانه در بالای کوهسار تقی آباد ساری، … مشاهده می گردد و ابزارهای نوبت نوازی عهد هخامنشی در موزه ی تخت جمشید و سنگ نگاره های طاق بستان کرمانشاه جلوه ای از نوبت نوازی را به نمایش می گذارد و همچنین وجود اصطلاحات مربوط به نقاره نوازی در اشعار شعرای قدیم و جدید و وجود بعضی دیگر از واژه ها در فرهنگهای لغت، مانند اسب نقاره، شتر نقاره و فیل نقاره، مؤیّد قدمت این آیین در سرزمین ایران است. سابقه ی استفاده از دو ابزار مهم در نقاره کوبی، یعنی طبل و کرنا در شکل اولیه به عهد باستان می رسد که در جنگ و مناسبت های دیگر مرسوم بوده است، چنان که در هزاره ی چهارم قبل از میلاد از طبل پایه دار لی لیس در بین النهرین، و از طبل باریکی به نام بلخ (که به خدای اِ آ نسبت می دادند) در مراسم مذهبی استفاده می شده و در عهد سرایش و دایی (۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ق_م) تبتی های مغولی نژاد و همچنین طبل تنه درختی غول‌آسا در آسام متداول بوده است.

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی
آیین نواختن کوس، دُهل، کرنا و شیپور که به تدریج شکل خاصی از آن در ایران باستان، نقاره کوبی نام گرفته است و از ایران به کشورهای دیگر راه یافته، استفاده از طبل و کرنا و شیپور در جنگ ها بیشتر به منظور اطلاع رسانی و اعلام خبر ورود سپاه به یک سرزمین یا تشویق سربازان در جنگ یا برچیدن اردوگاه ها و سان نظامی و یا رویدادهای بزرگ نظامی همچون فتح و پیروزی و اعلان جنگ مرسوم بوده و در زمان صلح و آرامش بیشتر در جشن ها و اعیاد ملّی و مذهبی یا مراسم سوگواری و تشریفات درباری، مانند جلوس پادشاه بر تخت سلطنت، اعلام خبر ورود به شهر، تاجگذاری یا موارد دیگر از قبیل ولادت و مرگ شاهان و شاهزادگان و دیگر مراسم مهم اجتماعی و هنگام طلوع و غروب خورشید نواخته می شده است در واقع با نواختن نقاره، خورشید مظهر حیات و روشنائی و «مهر» را استقبال و یا بدرقه می‌کردند….

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی
نقاره‌زنی که رسمی محترم است. یک نوع ستایش انسان از خدا را بازگو می کند ولی پیران معتقدند که نقاره خانه در گذشته، وسیله مناسبی برای اطلاع مردم بوده است که در چه مواقعی دروازه شهر باز یا بسته می شود.

علت مرگ حاج احمد اقوام شکوهی


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved