خانه » پزشکی و سلامت » عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری چقدر خطرناک است؟

عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری چقدر خطرناک است؟

بررسی عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری و روش های پیشگیری از آن 

آموکسی سیلین نیز همانند هر داروی دیگری دارای فواید و عوارض مخصوص به خودش می باشد این دارو جزو دسته آنتی بیوتیک ها محسوب می شود و زمانی مصرف می شود که فرد دچار عفونت در قسمتهای مختلف بدن خود از جمله دندان، سینه، کلیه، شکم، گوش، بینی، گلو، سینوس و سایر اندامهای بدن شده باشد. در این مقاله از مجله دلنا قصد داریم شما را با عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری آشنا کنیم و روش های جایگزینی را به شما پیشنهاد کنیم تا در این دوران حساس از زندگی از آسیب به خود و فرزند خود جلوگیری کنید.

 

آموکسی سیلین چه کاربردی دارد؟

آموکسی‌سیلین (در زبان انگلیسی: Amoxicillin) یکی از داروهای پر مصرف از خانواده پنی سیلینها و از دسته بتالاکتام ها می باشد. این دارو یکی از مهمترین و پرمصرف ترین آنتی بیوتیک‌های خوراکی است که پیشنهاد اولیه هر پزشکی همین داروست، زیرا نسبت به سایر آنتی بیوتیک ها از عوارض جانبی کمتری برخوردار است. این دارو به سه شکل شربت، قرص و کپسول وجود دارد.

همانطور که در قسمت فوق نیز اشاره شد از آموکسی سیلین برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود مثلاً دندانپزشکی پس از کشیدن یا پرکردن دندان بیمار در درجه اول چند بسته از کپسول اموکسی سیلین را برای او تجویز می‌کنند تا از عفونت‌های احتمالی در دندان‌ها و لثه‌ها ی جلوگیری نماید. همچنین فردی که دچار سرماخوردگی شده باشد سینوس ها، بینی و سینه او دچار عفونت و گرفتگی شده باشد پزشک متخصص با تجویز چند بسته از این کپسول‌ها از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند و به بهبودی بیمار کمک شایانی می کند. همین طور می توان گفت که از آموکسی سیلین در بسیاری از بیماری‌ها مانند عفونت کلیه، دستگاه گوارشی، باکتری‌های معده، مجاری ادراری و غیره استفاده میشود.

 

عوارض مصرف آموکسی سیلین

عوارض مصرف آموکسی سیلین

 

آیا عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری را می توان جدی گرفت؟

قبل از هر چیز باید گفت که هیچ دارویی بدون عوارض نیست و حتی قرص سرماخوردگی نیز که شما مصرف می کنید عوارض مخصوص به خودش را دارد ولی داروها با توجه به میزان درصدی که از مواد شیمیایی خطرناک درون آنها استفاده می شود از عوارض کمتری و بیشتری برخوردار است. به همین جهت می‌توان گفت که قرص آموکسی سیلین دارای عوارض مخصوص به خودش می باشد از عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری باید واهمه داشت چرا که جنین مستقیماً از خون مادر تغذیه میکند و مادر پس از مصرف یک دارو این مواد شیمیایی مستقیما وارد خون او شده و بدین ترتیب به بدن جنین نیز سرایت میکند.

بنابراین مادران باید هنگام مصرف قرص آموکسی سیلین در دوران بارداری باید احتیاط های لازم را به عمل بیاورند که در ادامه مقاله پیشنهادات و روشهای را به شما ارائه خواهیم داد تا از میزان عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری کم کنید. از جمله عوارض مصرف آموکسی سیلین می توان به سرگیجه، سردرد، معده درد یا مشکل در خواب اشاره کرد. هم چنین پس از یک هفته مصرف مداوم آموکسی سیلین خارش و کهیر نیز در پوست بروز خواهند کرد.در صورت بروز هریک از علایم مانند اسهال ، سردرد، تهوع و استفراغ ، زخم های دهانی و زبان ، خارش و ترشح از واژن ، یا پلاک های سفید در دهان یا روی زبان  با پزشکتان تماس بگیرید.

در آزمایش‌هایی که بر روی حیوانات باردار انجام گرفته است، دانشمندان دریافتند که این دارو موجب آسیب قابل توجهی به جنین نمی‌شود، حتی اگر در دوز‌های زیاد (ده برابر دوز مصرف انسانی) مصرف شود. ژورنال‌های پزشکی مختلف بیان می‌کنند که استفاده از آموکسی سیلین با هیچ فعالیت تراتوژنیک همراه نیست؛ به عبارت دیگر، موجب افزایش خطر سقط جنین یا نقایص مادرزادی نمی‌شود. با این اوصاف، به دلیل نبود مستندات کافی بهتر است در مصرف آموکسی سیلین در بارداری، جانب احتیاط رعایت شود. به همین دلیل زنان بارداری پیش از مصرف این دارو‌ها بایستی با پزشک مشورت کنند.

 

چگونه می توان از عوارض آموکسی سیلین در دوران بارداری کم کرد؟

پزشکان بر این باورند که به طور کلی تجویز آموکسی سیلین در بارداری خطرات کمتری نسبت به عوارض یک عفونت باکتریایی برای زنان باردار دارد و بدین ترتیب مصرف این دارو را می‌توان تایید کرد. علاوه بر این، طبق گفته متخصصان، مقدار بسیار کمی از دارو به شیر مادر منتقل می‌شود، در نتیجه تاثیر نامطلوبی بر روی نوزادان نخواهد داشت. پس می توان گفت در صورتی که هفته ای دو الی سه بار از این قرص مصرف کنید، تاثیر آن چنان بدی بر روی جنین نخواهد داشت.

ولی به منظور کاهش عوارض مصرف آموکسی سیلین بهتر است این قرص را نیم ساعت بعد از صرف غذا و همراه با آبمیوه یا شیر میل کنید از میزان تاثیر بد آن به صورت قابل توجهی کاسته شود دقت داشته باشید که هرگز نباید دارو را قبل از غذا یا ناشتا مصرف کرد عوارض و خطرات آن چند برابر بیشتر خواهد شد.


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved