خانه » اخبار » قاتل ستایش اعدام نمی شود

قاتل ستایش اعدام نمی شود

در قاتل ستایش اعدام نمی شود شما کاربران عزیز می توانید به طور کامل در جریان جزئیات اعدام نشدن قاتل ستایش که قرار هست ۲۷ مهرماه ۹۶ اعدام شود قرار بگیرید و …

قاتل ستایش اعدام نمی شود

۲۳ فروردین‌ سال گذشته بود که گزارشی مبنی بر وقوع قتل یک دختربچه ۶ساله افغانستانی در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد. گزارش حاکی از آن بود که ستایش قریشی که به‌گفته پدر او ۲۲ فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته است.

در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر ۱۷ساله همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود، او را ربوده و پس از تجاوز به قتل رسانده است.

با اعلام این گزارش، دادستانی ورامین بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت پرونده تأکید کرد و رسیدگی به این پرونده به‌طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت تا اینکه پس از صدور قرارمجرمیت و کیفرخواست، شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، قاتلستایش را بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم کرد و این حکم در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور تأیید شد.

قاتل ستایش اعدام نمی شود

قاتل ستایش اعدام نمی شود

قاتل ستایش در طول این مدت به دلیل اینکه زیر ۱۸ سن داشت در کانون اصلاح و تربیت استان تهران به سر می‌برد و چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد.

پزشکی قانونی پیش تر سلامت روان قاتل ستایش را تأیید کرده بود.

۱۰ بهمن سال ۹۵، حکم قاتل ستایش برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای ورامین ارجاع شد، و فقط منتظر تعیین تکلیف دادگاه در خصوص ارش‌البکاره و مهرالمثل از سوی دادگاه بود که خانواده اولیای دم ستایش درخواست کرده بودند.

دادستان ورامین پیش‌تر درباره این پرونده گفته بود: آن طور که خانواده مقتول گفته‌اند، برای اینکه مجبور نشوند تفاضل دیه ناشی از اجرای قصاص را بپردازند، یحتمل قصاص را معلق و بحث اعدام را پیش بکشند. البته در حال حاضر نمی‌توان نظر قطعی داد زیرا امکان دارد تا روز اجرای حکم، تصمیم‌شان تغییر کند و قصاص را اجرا کنند.

مرادطلب تأکید کرده برای اینکه سوءتفاهمی پیش نیاید، دستگاه قضایی هیچ ورودی به موضوع اخذ گذشت نداشته است و فقط آن چه را حکم صادر شده و تصمیم اولیاء‌دم است، اجرا می‌کند.

قاتل ستایش اعدام نمی شود

اولیای دم ستایش از دادگاه تقاضای تعیین ارش‌البکاره و مهرالمثل کرده بودند که دادگاه موضوع را به کارشناس ارجاع داد. کارشناس اولیه این پرونده، ۴۰ میلیون تومان به‌عنوان ارش البکاره و ۴۰ میلیون تومان هم به‌عنوان مهر المثل تعیین کرد.

با اعتراض اولیای دم ستایش به کارشناسی اولیه، موضوع به هیئت سه‌نفره کارشناسی ارجاع شد و نهایتاً این هیئت، ۶۰ میلیون تومان به‌عنوان ارش‌البکاره و ۶۰ میلیون تومان نیز به‌عنوان مهرالمثل تعیین کرد.

آبان ماه ۱۸ سال قاتل ستایش تمام می‌شود

بعد از تعیین میزان ارش البکاره و مهر المثل از سوی کارشناس دادگستری بحث زمان اجرای حکم قاتل مطرح می شود که غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان زمان اجرای حکم را ۲۷مهر ماه اعلام می کند.

ولی وکیل قاتل ستایش اینگونه بیان می کند که:

وکیل قاتل ستایش: احتمال دارد حکم اعدام فردا اجرا نشود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حالی كه در خبرها آمده بود قرار است فردا صبح، قاتل ستایش قریشی، پای چوبه دار برود، امروز خبر رسید كه احتمال تعویق این حكم وجود دارد.

رئیس کل دادگستری استان تهران از احتمال به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام قاتل ستایش قریشی کودک هفت ساله افغان خبر داد. غلامحسین اسماعیلی درباره چگونگی اجرای حکم اعدام و قصاص نفس قاتل کودک هفت ساله افغان افزود: طبق دستور، فردا ۲۷ مهر حکم باید اجرا شود البته اگر دستور جدیدی نرسد. صحبت‌ها و مذاکراتی مبنی بر به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام شده اما هنوز خبر جدیدی در این باره به دست نیامده است.

در همین زمینه، مجتبی فرح‌بخش، وكیل امیرحسین، درباره صحت این موضوع به خبرآنلاین می‌گوید: خبر احتمال تعویق حكم اعدام به من هم رسیده و امیدواریم چنین اتفاقی بیفتد.

این وكیل دادگستری ادامه داد: در صورتی كه فردا حكم اعدام انجام نشود، اقداماتی را در دستور كار داریم كه بتوانیم از خانواده ستایش رضایت بگیریم كه انجام قصاص منتفی شود و در عین حال، برای حكم اعدام هم تصمیماتی داریم كه اگر ممكن باشد،‌ از روش‌های قانونی درباره آن اقداماتی را انجام بدهیم.

قاتل ستایش اعدام نمی شود

فرحبخش بیان كرد: ما شرایط روحی سخت خانواده ستایش را درك می‌كنیم اما امیرحسین هم نوجوانی بوده كه در سن زیر ۱۸ سال مرتكب این قتل شده و خوب است شرایط او هم در نظر گرفته شود.

او درباره انتقاداتی كه درباره نحوه دفاع از امیرحسین انجام گرفته توضیح داد: من نمی‌دانم كسانی كه این حرف‌ها را می‌گویند این پرونده را مطالعه كرده‌اند یا نه، من به عنوان وكیل این متهم، تمام توانم را برای دفاع از او انجام داده‌ام، بیش از ۴۰ صفحه لایحه نوشته‌ام، تلاش كرده‌ام ایرادات شكلی و محتوایی كه در روند رسیدگی وجود داشته را تذكر دهم، از همه روش‌های قانونی استفاده كرده‌ام و باز هم این تلاش‌ها را ادامه می‌دهم و امیدواریم كه مجازات امیرحسین چیزی به جز اعدام باشد.


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved