خانه » اخبار » اخبار ورزشی » ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

در ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار شما کاربران عزیز سایت دلنا می توانید با سرانجام پناهندگی محمد رشنونژاد که بعد از مسابقات به ایران بر نگشت و …

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

هفته گذشته تیم ملی جودو کشور برای شرکت در مسابقات گرندپری هلند به این کشور سفر کرد و باز هم خبرهای غیررسمی و تایید نشده درباره پناهندگی یکی دیگر از جودوکارن به گوش رسید.

دلنا:

ماجرا از این قرار است که محمد رشنونژاد در همان روزی که تیم ملی قصد بازگشت به کشور را داشت از هتل خارج و دیگر بازنگشت. بعد از این اتفاق محمدرضا رودکی که مسئولیت سرپرستی تیم ملی را بر عهده داشت، در هلند ماند تا پیگیر کارهای این جودو کار باشد.

امیر سیاحی دبیر فدراسیون جودو  گفت:

محمد رشنونژاد جودوکار وزن منهای ۶۰ کیلوگرم در رقابت‌های گرندپری هلند حضور داشت درست در روزی که تیم ملی قصد بازگشت به ایران داشت از هتل خارج و دیگر بازنگشت. ما از همان ساعت اولیه بوسیله پلیس هلند، سفارت و وزارت امور خارجه پیگیر اقدامات لازم برای پیدا کردن این ورزشکار شدیم که متاسفانه به سرانجام نرسید و موفق به یافتن ایشان نبودیم. بعد از بازگشت تیم جودو از هلند نیز محمدرضا رودکی سرپرست تیم، در هلند ماند تا اقدامات لازم برای پیگیری مساله بوجود آمده را انجام دهد.

 

سیاحی ادامه داد:

در حال حاضر ما هیچ‌گونه اطلاعی از رشنونژاد نداریم. مدرکی دال بر پناهندگی وی نیست و ما نگران حال و سلامت این جودکار تیم ملی هستیم. این در حالی است که رسانه‌های داخلی از همان ابتدا خبر پناهندگی این ورزشکار را اعلام کردند و این خبر کذب است.

وی افزود:

من به عنوان دبیر فدراسیون جودو این خبر را تکذیب می‌کنم و از رسانه‌ها می‌خواهم که با نوشتن مطالب و تحلیل‌های اشتباه سر خط و جهت‌گیری اشتباه به‌وجود نیاورند چرا که بعضی از اخبار ممکن است باعث ترس این ورزشکار شود.

دبیر فدراسیون جودو در مورد خبر یکی از رسانه‌ها مبنی بر پناهنده شدن ۱۸ نفر از جودوکاران کشور هم توضیح داد:

یک‌سری از اسامی در سایت خبرگزاری مهر منتشر شد که کاملا غلط است و این افراد در حال حاضر در کشور خودمان مشغول زندگی شخصی خودشان هستند.

نتیجه تصویری برای محمد رشنونژاد

وی با اشاره به اینکه محمد رشنونژاد اولین ورزشکاری است که به همراه تیم ملی به مسابقات اعزام شده و پس از آن به کشور بازنگشته و ما تا کنون چنین موردی نداشته‌ایم، در خصوص وضعیت مالی رشنونژاد هم تاکید کرد:

مطلبی که این جودو کار در سال قبل در صفحه شخصی خود نوشت اولا به تحریک بعضی اشخاص بود که با فدراسیون جودو مخالفت و دشمنی دارند، ثانیا در همان مطلب هم ذکر شده بود که « قصد دارم مدال‌هایم را بفروشم» اما چنین اتفاقی نیفتاد. ما برای شفاف‌سازی حاضریم لیست درآمد و پاداش های این ورزشکار را رسانه‌ای کنیم.

قبل از این نیز برخی رسانه‌ها اسامی ۱۸ ورزشکار تیم ملی را ذکر کرده بود که به کشورهای دیگر پناهنده شده‌اند. عصر ایران برای روشن شدن موضوع با برخی از این ورزشکاران که به ادعای دبیر فدارسیون در کشور زندگی و مشغول کار هستند تماس گرفت تا مساله را از زبان خود آن‌ها جویا شود.

امیر والی یکی از جودوکاران تیم ملی است که در این گزارش نامش به عنوان یکی از وزرشکاران پناهنده درج شد  گفت:

من از این رسانه شکایت دارم و مطمئنا این موضوع را به صورت قانونی پیگیری خواهم کرد. من به صورت قانونی به ژاپن سفر کرده بودم و در حال حاضر نیز در ایران به زندگی شخصی خودم ادامه می‌دهم.

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

والی در مورد خبر پناهندگی آقای رشنونژاد هم بیان کرد:

این خبر هنوز تایید نشده است و ما هنوز نمی‌توانیم قضاوت کنیم که ایشان پناهنده شده‌اند یا نه ولی اگر این خبر درست باشد ایشان کار درستی نکرده‌اند و همه می‌دانیم که وررشکاران پناهنده در کشور های دیگر وضعیت مناسبی ندارند. من بعد از سفر ژاپن مدرس فدراسیون هستم، برای کشورم مدال آورده‌ام و به زندگی شخصی خود ادامه می‌دهم و باز هم تاکید می‌کنم که این رسانه یک خبر کذب منتشر کرده است و مطمئنا من پیگیری می‌کنم.

ایرج امیرخانی دیگر جودو کار ملی‌پوش کشورمان است هم در تماس تلفنی که با او داشتیم خبر را رد کرد و گفت:

من در حال حاضر کارمند شهرداری هستم. کسی که پناهنده کشور دیگری باشد نمی‌تواند در ارگان دولتی مشغول به کار شود. به هر حال خبر پناهندگی من بدون هیچ مستنداتی منتشر شده است.

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

وی افزود:

من با هزینه و ویزای شخصی خودم و به صورت قانونی به چند کشور سفر کردم. شاید تعدادی پناهنده‌شده باشند و یا حتی بسیاری از این افراد احتمالا پناهنده نشده‌اند و فقط اقامت کشور های دیگر را گرفته‌اند همانطور که خیلی از افراد در کشور ما دو ملیتی هستند و دو پاسپورت دارند. ورزشکاران ما می‌توانند به صورت قانونی اقامت کشورهای دیگر را بگیرند و نیازی نیست که پناهنده سیاسی و اجتماعی شوند، کلمه پناهنده مناسب نیست.

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

امیرخانی در رابطه با خبر پناهندگی رشنونژاد نیز گفت:

ممکن است که از فرد دیگری خط گرفته باشد. اگر این خبر درست باشد محمد رشنونژاد بزرگترین اشتباه زندگی خودش را مرتکب شد. وی عضو تیم ملی است و در سال آینده می‌توانست در بازی‌های آسیایی شرکت کند. کسب مدال این بازی‌ها نیز ورزشکاران را هم از نظر مادی و هم معنوی به صورت کامل تامین می‌کند. به نظر می‌رسد افرادی از سن کم و بی‌تجربگی این ورزشکار سواستفاده کرده‌اند و به او جهت‌گیری اشتباه داده‌اند. به نظر من با تیم رفتن و بازنگشتن کار درستی نیست.

ماجرای پناهندگی محمد رشنونژاد جودوکار

محمد ملک‌محمدی از دیگر ورزشکارانی بود که در گفت‌وگو با ما پناهندگی خود را از اساس کذب دانست.


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved