خانه » پزشکی و سلامت » سنگ کلیه چگونه تشکیل میشود؟ و چه چیزی برای درمان سنگ کلیه خوب است؟

سنگ کلیه چگونه تشکیل میشود؟ و چه چیزی برای درمان سنگ کلیه خوب است؟

علائم بیماری سنگ کلیه چیست؟ از علائم دفع سنگ کلیه چگونه مطلع شویم؟

حتما شما نیز تا کنون نشانه های از درد در پهلو و  قسمت هایی از شکم خود احساس نموده اید و شاید علت این درد ها را متوجه نشده باشید. شاید علت این درد سنگ کلیه باشد و یا عوامل دیگری موجب این درد شده باشد که در این قسمت از مجله پزشکی دلنا قصد داریم شما را با بیماری سنگ کلیه و علائم آن و روش های درمان سنگ کلیه آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

سنگ کلیه چگونه تشکیل میشود؟

سنگ کلیه، توده جامد ساخته شده از کریستال است. سنگ کلیه معمولا از کلیه منشا می گیرد اما ممکن است در هر نقطه از مجاری ادراری آنها را بیابید. . سنگهای کلیه رسوبهای معدنی سختی هستند، بنابراین به هنگام عبور از مجاری ادراری درد ایجاد می‌کنند. دستگاه ادراری بدن شامل کلیه‌ها، حالب‌ها، مثانه و مجرای ادراری است. سنگ کلیه، معمولا به عنوان یکی از دردناک‌ترین وضعیت‌های پزشکی شناخته شده است. عوامل تشکیل سنگ کلیه با توجه به نوع سنگ متفاوت است. بیماری های کلیوی ، دفع زیاد اگزالات موجود در (آجیل، مرکبات، گوجه فرنگی و توت فرنگی) و سیستین موجود در (تخم مرغ) باعث تشکیل سنگ از طفولیت می شود براساس آنکه کدام فرآورده ی زائد داخل ادرار به صورت کریستال (بلور) درآید انواع متفاوتی از سنگ کلیه وجود دارد.

اگر رژیم غذایی نامناسبی دارید که در آن مقدار مواد مغذی، الکترولیت‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ ها، کربوهیدرات‌ های متنوع، چربی‌های سالم و پروتئین کم است،‌ خطر تشکیل سنگ کلیه شما را تهدید می‌کند. مصرف زیاد نمک و پروتئین (پروتئین باید ۳۰٪ کالری روزانه‌ را تشکیل بدهد) می‌تواند منجر به افزایش آمونیاک در ادرار شود.

 

سنگ کلیه چییست؟

سنگ کلیه چییست؟

 

سنگ کلیه اسید اوریکی چگونه ایجاد می شود؟

اسید اوریک سنگهایی هستند که از اسید اوریک تشکیل شده اند که در کلیه تشکیل می شوند. سنگ معمولاً از ادرار در داخل لگنچه کلیوی تشکیل شده است بخشی از کلیه که در آن ادرار جمع آوری می شود قبل از اینکه به داخل مثانه منتقل شود. این نوع سنگ ها همچنین می توانند از ادرار در حالب و مثانه تشکیل شوند. گاهی اوقات ته نشین های کوچک اسید اوریک در لوله های کلیه ایجاد می شود و منجر به بیماری کلیوی می شود که به نام نفروپاتی اسید اوریک شناخته می شود. ممکن است حاد یا مزمن باشد. این نوع سنگ زمانی ایجاد می شود که ادرار بیش از حد اسیدی باشد. رژیم غذایی حاوی پورین می تواند میزان اسیدی ادرار را افزایش دهد. پورین یک ماده بی رنگ در پروتئین حیوانی مانند ماهی، صدف و گوشت است.

 

آیا سنگ کلیه ارثی است؟

کمبود ترکیبات شیمیایی داخل ادرار مانند سیترات ومنیزیم که به صورت طبیعی از به هم چسبیدن کریستالها جلوگیری می کنند باعث تشکیل سنگ می شود. سنگهای کلیه در اکثر موارد کوچک بوده و با جداشدن از کلیه وارد حالب (میزنای ) می شود. دراین حالت است که بیمار با سابقه ی دفع سنگ و یا بدون سابقه ی قبلی دچاردرد ناگهانی پهلو همراه با تهوع ونفخ شکم می شود.

 

عکس سنگ کلیه

عکس سنگ کلیه

 

آیا سنگ کلیه باعث مرگ میشود ؟

طبق تحقیقات انجام شده هفت درصد سنگ‌های دستگاه ادراری در افراد زیر ۱۶ سال وجود دارد که می‌تواند باعث انسداد جریان ادرار شده و احتمال عفونت را افزایش دهد و حتی به دلیل بی‌علامت بودن می‌تواند باعث خسارات جبران ناپذیر شود. بخصوص در فصل گرما و افزایش تبخیر، به دلیل از دست دادن آب بدن، کاهش حجم و جریان ادرار و افزایش اسیدی شدن آن، احتمال عفونت بالا می‌رود. بنابراین بهتر است در فصل گرما ضمن پرهیز از مصرف نمک، به نوشیدن آب فراوان، مصرف مناسب کلیسم و مواد غذایی و میوه‌جات حاوی پتاسیم و … بپردازیم و در صورت مشاهده هر گونه درد به پزشک مراجعه کنیم.

 

علائم وجود سنگ کلیه چیست؟

اولین نشانه وجود سنگ کلیه درد آهسته و شبیه به دندان‌درد که از ناحیه کمر و لگن آغاز می‌شود. این می‌تواند اولین نشانه وجود مشکل در شما باشد. درد می‌تواند مداوم یا متناوب باشد و گاهی بیاید و برود. به‌ندرت پیش می‌آید که به طور کل از بین برود. ممکن است تصور کنید که با مصرف داروی مسکن دردتان از بین می‌رود. ولی بعد از چند ساعت یا چند روز، شدت درد بیشتر شده و محل آن نیز مشخص‌تر می‌شود. برخی مبتلایان در ناحیه کلیه خود احساس فشار مشخصی می‌کنند، گویی ادرارشان می‌خواهد از مانعی بگذرد. با اینکه این درد قابل‌تحمل است، اما هیچوقت نباید آن را نادیده بگیرید.

تب، بی‌حوصلگی و درد در کنار کمر از نشانه های دیگری وجود سنگ کلیه می باشد، مبتلایان بسیاری دچار حس خستگی و بی‌حوصلگی می‌شوند. حتی ممکن است تب و لرز هم کنند. فرایند فکری شما کندتر شده و سطح انرژیتان شدیداً پایین می‌آید. ممکن است واقعاً تب داشته باشید یا نداشته باشید، اما دچار حالت‌ تهوعی می‌شوید که معمولا با سرماخوردگی و معده‌درد همراه است. راه رفتن برایتان سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود و این درد انجام کارهای روزمره را برایتان غیرممکن می‌سازد. برای بالا بردن دستانتان به بالای سر یا بلند شدن از حالت خمیده، مشکل خواهید داشت.

از سایر علایم وجود سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای رنگ
  • تهوع و استفراغ
  • درد شدید در ناحیه پهلو و کمر ،درست در پایین دنده ها
  • درد منتشرشونده به سمت تحتانی شکم و لگن
  • درد در هنگام دفع ادرار
  • احساس نیاز مداوم به دفع ادرار
  • تب و لرز در صورت وجود عفونت

 

آیا سنگ کلیه باعث یبوست میشود؟

افراد مبتلا به یبوست ۱۳ درصد بیشتر از بیماران فاقد یبوست مبتلا به بیماری مزمن کلیوی و ۹ درصد بیشتر دچار نارسایی کلیوی شدند. این ریسک حتی برای افراد مبتلا به یبوست حادتر، بالاتر هم بود. با این حال محققان معتقدند این مطالعه اثبات نمی کند که یبوست موجب بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه می شود. اما توصیه ما این است که افرادی که دچار یبوست مزمن هستند، آزمایشات لازم را برای اطلاع از وجود یا  عدم وجود سنگ کلیه به عمل آورند و در صورت وجود پیشگیری های لازم را به عمل آورند.

 

آیا سنگ کلیه با آزمایش ادرار مشخص می شود؟

اصولا یکی از مهم ترین راه های تشخیص سنگ کلیه دادن آزمایش ادرار است . اگر پزشک فکر کند دچار سنگ کلیه هستید ، میزان کلسیم و برخی اسید‌ها را در ادرار مورد بررسی قرار خواهد داد. این آزمایش‌ها می‌تواند مشکلات موجود در روده کوچک، غدد پاراتیروئید یا کلیه‌ها را نیز شناسایی کند.

 

آیا سنگ کلیه باعث ناباروری میشود؟

طبق تحقیقات به عمل آمده تا زمانی که عفونت ادراری ناشی از سنگ مثانه، هالب و کلیه وارد مجزای ادراری نشده باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر این عفونت به داخل بافت زایا (بیضه) برود و موجب التهاب و ورم بافت شود موجب کاهش نطفه خواهد شد. بنابراین توصیه می شود قبل از تشدید عفونت و راه یافتن به مجرای ادراری حتما به پزشک خود مراجعه فرمایید.

 

آیا سنگ کلیه با چاقی افزایش می یابد؟

چاقی و اضافه‌وزن ریسک ابتلا به سنگ کلیه را در افراد بسیار افزایش می‌دهد؛ خانم‌هایی که در طول روز بیش از ۲۲۰۰ کالری می‌خورند ۴۲ درصد بیش‌تر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند؛  اضافه‌وزن داشتن تغییراتی را در دستگاه ادراری به وجود می‌آورد و این تغییرات تشکیل سنگ در کلیه را در پی خواهد داشت.

 

برای دفع سنگ کلیه چکار کنیم؟

۱- تا جایی که امکان داره آب بنوشید :

از بهترین و ساده ترین درمان های خانگی ،برای دفع سنگ کلیه، آشامیدن آب می باشد . در حالت ایده آل، ادرار شما باید:شفاف و زرد رنگ باشد، اگر بدنتان به خوبی هیدراته شده باشد ؛ به عنوان یک قاعده کلی، به میزان نصف وزن بدن خود ،در روز آب بنوشید. برای مثال:اگر شما ۱۴۰ پوند وزن دارید، باید سعی کنید که ۷۰ اوز در طول روز، آب بنوشید ؛ در هنگام کار و فعالیت بیشتر ،آب مصرفی در طول روز را نیز، افزایش دهید.

 

تاثیر نوشیدن آب بر دفع سنگ کلیه

تاثیر نوشیدن آب بر دفع سنگ کلیه

 

۲- از نوشیدن آب انار غافل نشوید :

آب انار ،یکی دیگر از داروهای مهم ،در این لیست دفع سنگ کلیه است.۸ تا ۱۲ اونس از آب انار را دو بار در روز، مصرف کنید. هنگامی که سنگ کلیه افزایش پیدا میکند، مصرف آب انار را نیز دوبرابر کنید.مطالعات نشان داده است که، آب انار کمک می کند تا از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری شود و باعث از بین بردن کلسیم، سدیم و اسید اوریک در ادرار می شود. که(علت اصلی در ایجاد سنگ کلیه هستند).

 

۳- چای گزنه یک درمان عالی برای از بین بردن سنگ کلیه :

چای برگ گزنه می تواند، به طور قابل توجهی در لیست داروهای خانگی برای تسکین سنگ کلیه قرار گیرد ، یک دوم فنجان از برگ های چای برگ گزنه را، با دو فنجان آب مخلوط کنید سپس چند دقیقه صبر کنید ،تا به جوش آید و آن را صاف کنید و برگ های گزنه را خارج کنید. شما می توانید از این نوشیدنی ۲ تا ۳ بار در طول روز، بنوشید.

 

۴- رژیم غذایی دارای فیبر بالا بخورید :

یک رژیم غذایی با فیبر بالا نیز ،به عنوان یکی از داروهای اصلی برای پیشگیری از سنگ کلیه توصیه میشود .عادت به خوردن غذاهایی که دارای فیبر زیاد هستند را ،به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید همچنین، می توانید از مکمل آنها نیز استفاده کنید.

 

خوردن میوه برای دفع سنگ کلیه

خوردن میوه برای دفع سنگ کلیه

 

۵- کلیه ها و مثانه تان را با خوردن هندوانه بیمه کنید : 

یکی دیگر از خوشمزه ترین داروهای خانگی ما، برای سنگ های کلیه ،هندوانه است هنگامی که از سنگ کلیه رنج می برید، دو تا سه تکه از هندوانه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.در کل ،سعی کنید که هندوانه و خربزه را به رژیم غذایی روزانه خود، اضافه کنید ، همچنین ،از سالادهای میوه که حاوی هندوانه نیز هستند، زیاد استفاده کنید.

 

۶- آبلیمو یک اسید خانگی برای دفع سنگ کلیه :

آبلیمو را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی مناسب برای دفع سنگ کلیه در نظر گرفت ، یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون را به آب لیمو ،اضافه کنیداین مخلوط را ،دو تا سه بار در روز بنوشید.همچنین می توانید، یک قاشق غذاخوری آبلیمو را به ۸اوز آب گرم اضافه کنید و هر روز صبح ،ناشتا بنوشید و در طول روز، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی نیز، استفاده شود.

 


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved