خانه » پزشکی و سلامت » عوارض کم خوابی | آیا با تاثیرات بد کم خوابی بر بدن آشنایی دارید؟

عوارض کم خوابی | آیا با تاثیرات بد کم خوابی بر بدن آشنایی دارید؟

عوارض کم خوابی | آیا با تاثیرات بد کم خوابی بر بدن آشنایی دارید؟

شاید تاکنون مقالات و اخبار زیادی در مورد عوارض کم خوابی و اثرات مخرب آن بر مغز و جسم مطالعه نموده باشید. در این نوشته از مجله پزشکی دلنا قصد داریم شما را به صورت واضح تر و آگاهانه تر با عوارض خطرناک کم خوابی و تاثیرات مضر آن بر بدن انسان آشنا سازیم.

هر انسان بالغ در طول شبانه روز باید حداقل ۸ ساعت خواب مفید داشته باشد و در صورتی که خواب فردی کمتر از این میزان باشد مسلما مشکلاتی را در طول روز برای فرد ایجاد خواهد نمود شاید این اتفاق بارها برای شما نیز اتفاق افتاده باشد در صورتی که شب قبل ۵ الی ۶ ساعت خواب داشته بودید مسلما امروز با عوارضی مانند سردرد، تار دیدن اجسام ، دوبینی ، کاهش اشتها ، لاغری صورت، سستی و بی حالی و غیره رو به رو خواهید شد.

البته این عوارض فقط اثرات کوتاه مدت کم خوابی می باشند و در صورت جبران خواب، این عوارض از بین خواهد رفت. کم خوابی در طولانی مدت اثرات مخرب تری در بدن شما بر جای خواهد گذاشت که در ادامه به توضیحات کامل در مورد آنها خواهیم پرداخت.

 

عوارض کم خوابی

عوارض کم خوابی

 

سردرد مداوم

اولین اثری که کم خوابی بر بدن شما خواهد گذاشت،  سردرد مداوم یا مزمن می باشد که در نتیجه بی خوابی یا کم خوابی های طولانی مدت اثرات جبران ناپذیر خود را بر بدن شما نشان خواهد گذاشت. این سردردهای به وجود آمده خود عامل بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری های اجتماعی خواهد شد،  همانطور که در جامعه امروزی نیز شاهد کم تحملی و بی صبری افراد جامعه هستیم.

 

افت شدید حافظه

دومین تاثیر بد کم خوابی بر  شما کاهش حافظه خواهد بود. مطالعات صورت گرفته و تحقیقات انجام شده نشان داد که ۹۰ درصد افرادی که خواب کمتر از شش ساعت داشته اند در دراز مدت با افت شدید حافظه و کاهش یادگیری مواجه شدند. این مسئله بخصوص برای دانش آموزان و دانشجویان حائز اهمیت می‌باشد کسانی که در طول روز فعالیت های ذهنی زیادی انجام میدهند باید حداقل ۸ ساعت خواب کافی را تجربه نمایند.

 

کاهش اشتها و کاهش وزن

شاید با افراد زیادی مواجه شده اید  که در اثر خواب ناکافی دچار گودی زیر چشم شده و این فقط یک عارضه جزئی می باشد. تاثیر شدید خواب کم زمانی خود را نشان خواهد داد که فرد دچار کاهش وزن شدید و کاش اشتها شده باشد،  البته این مورد در افراد مختلف متفاوت است یعنی افرادی نیز وجود دارد در اثر کم خوابی با افزایش اشتها روبه‌رو می‌شوند.

 

کاهش شدید میل جنسی

اگر خود شما نیز تاکنون به مدت یک الی دو هفته خواب کمی داشته اید حتما  متوجه این عارضه شده اید خصوصاً افرادی که دچار مشکل تنفسی هستند و نیمه‌های شب در اثر این مشکل از خواب بیدار شده و با اختلال خواب مواجه می‌شوند به صورت واضح تری عارضه بی میلی جنسی در را در خود احساس خواهند نمود.

 

افسردگی مهم ترین عوارض کم خوابی

در صورتی که فرد خواب کمتر از ۶ ساعت را تجربه نماید به مرور زمان با از دست دادن نشاط و روحیه رو به رو خواهد شد که در نتیجه آن نیز به وجود آمدن افسردگی در فرد می باشد. بخصوص افرادی که با اختلالات خواب مواجه هستند یعنی دیر به خواب میروند و خیلی مشکل نیز از خواب بیدار می شود این عارضه روحی را تجربه خواهد نمود. 

 

چروک افتادن پوست

تاثیر بد دیگری که کم خوابی بر فرد بروز خواهد کرد چروک پوست می باشد حتماً خود شما نیز تاکنون افراد زیادی را دیده اید که بنا به اجبار در شبانه روز فقط ۶ ساعت خواب دارند و در نتیجه با پوست خشک و چروکیده روبرو شده اند . بیشتر افراد بعد از چند شب کم خوابی، دچار پوست زردرنگ و چشم های پف کرده می شوند. کم خوابی طولانی مدت منجر به ایجاد پوست غیر شاداب، خطوط ریز و سیاهی زیر چشم ها می شود. وقتی که شما به اندازه کافی نمی خوابید، بدنتان مقادیر بیشتری از هورمون استرس به نام کورتیزول را تولید می کند. مقادیر زیاد هورمون کورتیزول، کلاژن پوست را تجزیه می کند. کلاژن، پروتئینی است که پوست را صاف و کشیده و جوان نگه می دارد.

 


Copyright Delna.ir© 2018- All rights Reserved